Jaki robot sprzątający wybrać i kupić?

Jaki robot sprzątający wybrać i kupić?

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a co za tym idzie, mamy coraz większy dostęp do urządzeń, które pomogą nam w wykonywaniu prac domowych. Jest to duże ułatwienie w codziennym życiu, umożliwiające rodzinom szybsze sprzątanie mieszkań, co z kolei przekłada się na więcej czasu wolnego, który można spędzić z bliskimi. W ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się roboty sprzątające, jednak aktualnie na rynku jest już tak wiele modeli, że możemy mieć problem z wybraniem tego najlepszego. Jaki robot sprzątający wybrać i kupić, aby spełniał nasze wymagania?

Czym jest robot sprzątający?

Zanim przejdziemy do rankingu, warto zastanowić się, jakiego sprzętu tak naprawdę poszukujemy. Otóż roboty sprzątające to kolejne urządzenia zaliczane do rodziny inteligentnych, czyli takich, które w pewnym stopniu potrafią działać same. Robot skonstruowany jest w taki sposób, że samodzielnie potrafi rozpoznać teren, zaplanować trasę i omijać przeszkody. Wyposażony w specjalne czujniki oraz inne nowoczesne akcesoria świetnie sprawdzi się jako elektroniczna sprzątaczka w domu lub mieszkaniu. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, wybierając robota sprzątającego.

Robot sprzątający – jaki wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru robota sprzątającego? Warto wiedzieć, jakie parametry zapewniają mu wysoką funkcjonalność. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, sprawdźmy, co nam oferuje.

Czujniki ruchu

To właśnie dzięki obecności specjalnych czujników robot jest w stanie omijać przeszkody i wyłapywać największe zanieczyszczenia. W robotach sprzątających możemy znaleźć różne czujniki, między innymi:

·         czujnik zbliżeniowy nazywany inaczej antykolizyjnym. To właśnie on odpowiada za omijanie przeszkód i swobodne poruszanie się po terenie. Jego obecność w robocie sprzątającym jest bardzo ważna;

·         system mapowania czyli specjalny system, umożliwiający robotowi stworzenie najkorzystniejszej trasy, po której będzie się poruszał;

·         czujnik kurzu dzięki niemu robot ma możliwość skuteczniejszego sprzątania zanieczyszczonych miejsc;

·         czujnik zapobiegający zaplątywaniu się w kable systemy kabli w mieszkaniu mogą być problematyczne, jeżeli robot się w nie zapląta. Dzięki takiemu czujnikowi skutecznie ominie przeszkodę;

·         wirtualne ściany jest to urządzenie, tworzące wirtualną barierę dla robota, dzięki czemu domownicy nie będą musieli zabezpieczać przedmiotów znajdujących się na podłodze;

·         czujnik klifowy zabezpiecza przed upadkiem z wysokości; przydatny w domach, w których znajdują się schody.

Moc silnika

Jest to parametr określający, z jaką siłą będzie pracowało urządzenie. Im wyższa liczba watów, tym efektywniejsze będzie sprzątanie wyznaczonych miejsc.

Pojemność akumulatora

Robot sprzątający jest urządzeniem bezprzewodowym, co oznacza, że konieczne jest jego systematyczne ładowanie. Pojemność akumulatora świadczy o tym, jak długo będzie w stanie pracować robot na pełnym ładowaniu . Warto pamiętać, że wyznaczony czas dotyczy ustawień automatycznych, a przy podkręceniu mocy silnika zapewne zostanie skrócony.

Pojemność pojemnika na odpady

Podczas sprzątania roboty odkurzające gromadzą odpady w specjalnym pojemniku. Jego wielkość pozwala na dłuższe sprzątanie bez konieczności zrobienia przerwy w celu opróżnienia pojemnika.

Filtry

Warto również sprawdzić rodzaj filtra w odkurzaczu sprzątającym. Najlepszy i najpopularniejszy jest oczywiście filtr HEPA, który skutecznie pochłania najmniejsze drobinki kurzu i zanieczyszczeń. To sprawia, że wypuszczane z robota powietrze jest czyste i pozbawione alergenów.

Natężenie dźwięku

Ta funkcja zapewne będzie istotna dla osób, które mają małe dzieci lub zwierzęta. Dobrą wiadomością jest to, że roboty sprzątające generują znacznie mniejsze natężenie dźwięku od standardowych odkurzaczy. Zazwyczaj jest to przedział 55-75 dB przy ustawieniach standardowych i optymalnej pracy silnika.

Inne przydatne funkcje robotów sprzątających

Przedstawione powyżej parametry są bardzo ważne przy wyborze odkurzacza do sprzątania. Najnowocześniejsze modele mogą jednak być wyposażone w inne przydatne funkcje, które dla jednych mogą być istotne, a dla innych niekoniecznie.

Programator pracy

Jest to bardzo ciekawa funkcja, umożliwiająca dokładne zaplanowanie sprzątania. Programator pozwala na ustalenie godziny sprzątania z wyprzedzeniem. Jakie daje to możliwości? Otóż dzięki tej opcji domownicy mogą ustawić plan sprzątania, kiedy dom będzie pusty. Nie trzeba będzie wtedy martwić się o plątający pod nogami robot lub też martwić hałasem, który emituje.

Możliwość sterowania przez aplikację

Nowoczesne smartfony pozwalają nam prawie na wszystko. Możemy w nich także zainstalować specjalną aplikację, która umożliwi nam zdalne sterowanie robotem, pozwalając na zmianę jego ustawień, nie ruszając się z miejsca. Aplikacja będzie także informować o zakończeniu pracy, konieczności wymiany pojemnika czy wyczyszczenia szczotek sprzątających.

Powrót do stacji dokującej

Jest to ciekawa funkcja, która sprawia, że po zakończeniu sprzątania, robot posłusznie wraca do swojej stacji dokującej.

Wznowienie sprzątania

Co się dzieje, gdy robot straci energię w trakcie sprzątania? Wtedy również wróci do stacji dokującej, ale co potem? Opcja „wznowienie sprzątania” pozwala na kontynuowanie przerwanej pracy w danym ustawieniu po naładowaniu akumulatora.

Funkcje głosowe

Komunikaty dźwiękowe, które informują o wybranym trybie pracy, stanie technicznym urządzenia, poziomie naładowania. Dla niektórych super opcja, innych może denerwować.

Czyszczenie krawędzi

Jest to tryb pracy, który nakazuje robotowi wykonywanie sprzątania jedynie przy krawędziach pomieszczenia, czyli ścianach i listwach podłogowych. Opcja przydatna, gdy zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu trudnodostępnych miejsc i chcemy, aby robot skupił się na nich w szczególności.

Robot sprzątający – jaki kupić? Ranking

Szeroka oferta robotów do sprzątania sprawia, że wiele osób staje przed dylematem, zastanawiając się, który robot sprzątający będzie najlepszy do ich indywidualnego użycia. Poszukując robota sprzątającego, warto przyjrzeć się produktom, które znalazły się w czołówce tegorocznych rankingów.

Odkurzacz Robot VIOMI V3

Jest to wysokiej klasy automatyczny odkurzacz, stworzony z myślą o likwidowaniu wirusów. Laserowy system nawigacji umożliwia stworzenie dokładnej trasy oraz kompleksowe oczyszczenie wyznaczonych obszarów. Inteligentny procesor Viomi 3 nie pomija ani jednego centymetra kwadratowego, dokładnie oczyszczając każde miejsce z wszelkich drobnoustrojów. Odkurzacz charakteryzuje się baterią litowo-jonową o wysokiej pojemności firmy Samsung, zapewniającą najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Japoński silnik bezszczotkowy połączony z mocą 2600 paskali zapewnia aż do 250 metrów kwadratowych odkurzonych na jednym ładowaniu. VIOMI V3 wyposażony został w filtr HEPA z jonami srebra i miedzi, który eliminuje 99% wirusów i innych drobnoustrojów.

Robot sprzątający z funkcją mopowania: TESLA RoboStar T60

Jest to nowoczesny sprzęt, który dokładnie wyczyści podłogę zarówno na sucho, jak i na mokro. Potrójny system filtracji z pewnością zostanie doceniony przez alergików. Robot porusza się za pomocą systemu nawigacyjnego FASTtrack 2.0., który umożliwia wyznaczenie najefektywniejszej trasy sprzątania. Produkt posiada funkcję ustawienia sprzątania o dowolnej godzinie, a dotykowy panel zapewnia łatwą obsługę.

Odkurzacz Automatyczny Xiaomi Mijia STYTJ02YM Robot Odkurzacz Wersja Global

Kolejny model firmy Xiaomi, który świetnie sprawdza się w odkurzaniu nawet największych powierzchni. Doskonale radzi sobie nawet na grubych dywanach, dokładnie czyszcząc powierzchnie wedle ustawionej trasy. Jego silnik generuje ssanie na poziomie nawet 1800 Pascali, co umożliwia sprawne poruszanie się po domu. 12 wyspecjalizowanych czujników (w tym czujnik klifowy, ultradźwiękowy czujnik radarowy, czujnik żyroskop) gwarantuje najdokładniejszy system pracy, zapewniający perfekcyjne czyszczenie oraz komfort w 100%. Xiaomi Mijia to jeden z najinteligentniejszych robotów sprzątających, który na pewno spodoba się bardziej wymagającym osobom.

Eufy Robovac 35C

Dzięki inteligentnym czujnikom działa w 4 trybach pracy: auto, spot, edge i zig-zag. Sprawdza się podczas sprzątania krawędzi i trudnodostępnych miejsc, dokładnie oczyszczając je z kurzu i drobnoustrojów. Wyposażony w funkcję zapobiegania upadkom i zaprogramowania czasu pracy, umożliwia ustawienie pracy, kiedy w domu nikogo nie będzie, zwiększając komfort użytkowania dla całej rodziny.

iRobot Roomba e5

Model ten ma zaledwie 10 centymetrów wysokości, co oznacza, że oczyści dokładnie przestrzeń także pod meblami. Technologia DirtDirect sprawia, że urządzenie samodzielnie wykrywa najbardziej zabrudzone miejsca i poświęca im szczególną uwagę. Szczotka boczna pozwala na efektywne sprzątanie przy krawędziach i narożnikach. Możliwość ustawienia wirtualnej ściany daje użytkownikom możliwość wydzielenia dokładnych obszarów, które robot ma sprzątać.

Roboty sprzątające to jedno z najciekawszych osiągnięć techniki ostatnich lat. Te zgrabne, niewielkie urządzenia cieszą się bardzo dużą popularnością wśród gospodyń i gospodarzy domowych. Samodzielne, inteligentne maszyny działają bez niczyjej pomocy, a wszystko, co musimy zrobić, to ustawić im określony schemat sprzątania przy pomocy załączonych funkcji. Roboty sprzątające, działające o dowolnych godzinach, wyczyszczą nasz dom lub mieszkanie, gdy nikogo w nim nie będzie, sprawiając, że po pracy wrócimy do czystego wnętrza.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości robotów sprzątających, które ułatwią ci życie i posłużą dobrze przez długi czas, zajrzyj do naszego sklepu internetowego z elektroniką i zapoznaj się z aktualną ofertą. Szerokie możliwości, jakie zapewniają takie urządzenia, spotkały się z wielką sympatią użytkowników, którzy doceniają te elektroniczne pomoce domowe, które, dla wielu z nich, stały się nie do zastąpienia.

 

Źródła:

https://www.al.to/poradniki/5994-jaki-robot-sprzatajacy-wybrac-poradnik.html

http://bezprzeplacania.pl/ranking-robotow-sprzatajacych-2020-top-20/

Zostaw odpowiedź