Rower elektryczny czy tradycyjny – jakie są różnice?

Rower elektryczny czy tradycyjny – jakie są różnice?

Rower elektryczny czy tradycyjny – jakie są różnice?

Wydaje się, iż nowoczesne technologie opanowały już wszystko, ponieważ w sklepach znajdziemy coraz więcej produktów bezprzewodowych oraz pojazdów elektronicznych. Zaawansowana technika doszła już nie tylko do deskorolek i hulajnóg, ale także do rowerów. Pojazdy, które do tej pory służyły wielu osobom do wycieczek w ramach rozrywki lub też ćwiczeń odchudzających, aktualnie mogą pojechać znacznie dalej i z większą prędkością. Nie oznacza to wcale, że na rowerze elektrycznym nie możemy zrzucić kilku kilogramów. Zobaczmy, czym rowery z silnikiem różnią się od tradycyjnych.

Rowery elektryczne

Rower elektryczny, nazywany również e-rowerem (e-bike) od roweru tradycyjnego różni się głównie tym, że wyposażony jest w napęd, składający się z silnika montowanego centralnie lub w którejś z piast. Do tego dołączony jest akumulator oraz system sterowania. Zgodnie z obowiązującymi w Europie przepisami taki pojazd może poruszać się z prędkością do 25 km/h. Napęd w rowerze uruchamia się automatycznie po rozpoczęciu pedałowania i wspiera użytkownika roweru do uzyskania maksymalnej prędkości.

Oczywiście nowoczesne modele posiadają wiele ciekawych ustawień, pozwalających nam wybrać moc oraz prędkość urządzenia, do jakiej ma wspierać siłę fizyczną osoby, która korzysta z pojazdu.

E-rower a rower klasyczny – podstawowe różnice

Główną różnicą jest oczywiście napęd i akumulator oraz wyświetlacz, zamontowane w rowerze elektrycznym. Co więcej, e-rowery mogą się nieco różnić designem, głównie dlatego, że producenci potrzebują miejsca na zamontowanie silnika.

Kolejną sporą różnicą jest prędkość. Rowery tradycyjne zasilane są jedynie siłą mięśni, podczas gdy rower elektryczny wspiera kierowcę, pozwalając mu rozwinąć większą prędkość i ułatwiając strome podjazdy.

Elektryczne jednoślady charakteryzują się większą wagą. Ze względu na zawartość elementów dodatkowych ich ciężar wynosi ok. 20-25 kilogramów, co może być problemem, gdy ktoś musi wynosić pojazd z piwnicy lub wnieść go na wyższe piętro.

E-rowery są oczywiście również droższe, dlatego przy ich zakupie trzeba liczyć się z kosztami od 1000-1200 zł w górę.

Dla kogo rower elektryczny?

Czy rowery elektryczne wyprą rowery tradycyjne? Na razie nie ma takich obaw. Miłośnicy zdrowego stylu życia, którzy lubią zmęczyć się na rowerze, z pewnością w dalszym ciągu korzystać będą ze standardowych modeli.

E-rower zapewnia duże ułatwienie podczas jazdy, dlatego z pewnością spodoba się osobom, które codziennie muszą pokonywać rowerem drogę do pracy. Taki pojazd nie tylko pozwoli na szybsze poruszanie się, ale również odciąży mięśnie.

Osoby starsze, które nie mają już tak dobrej kondycji, jak kiedyś, również skorzystają na rowerach elektrycznych. Nawet krótka trasa na takim pojeździe będzie znacznie łatwiejsza niż w przypadku jazdy na rowerze klasycznym, zwłaszcza gdy po drodze znajdują się wzniesienia.

Rowerów elektrycznych znajdziemy w sprzedaży coraz więcej. Sklep Multi electronics oferuje najnowocześniejsze modele w atrakcyjnych cenach.

Zostaw odpowiedź